Caritas Sisačke biskupije u okviru projekta „Razvoj usluge psihosocijalne podrške i poludnevnog boravka u Caritasu Sisačke biskupije“ UP.02.2.2.12.0015 u suradnji sa Društvom za socijalnu podršku danas 28.3.2023. s početkom u 13.00 sati organizirao je treću edukativnu radionicu na temu „Prava pripadnika ciljanih skupina.“
Cilj edukacije bio je osnažiti stručnjake u ustanovama socijalne skrbi i organizacijama civilnog društva koji rade sa osobama starije životne dobi i osobama s invaliditetom.
Predavači na Edukaciji bili su: Helena Kovačić Lijović, odvjetnica koja je održala predavanje na temu: „Ostvarivanje socijalnih prava i usluga – izazov za pružatelje i pripadnike ciljanih skupina“ i Katarina Radat, dipl. soc. radnica koja je održala predavanje na temu: „Pretpostavke za kvalitetno i stručno pružanje socijalnih izvaninstitucijskih usluga“ i radionicu pod nazivom „Pristup ciljanim skupinama i zadobivanje povjerenja.“
Stručnjaci koji rade u ustanovama socijalne skrbi i organizacijama civilnog društva koji pružaju socijalne usluge za osobe starije životne dobi i osobe s invaliditetom trebaju imati znanja i vještine u pristupu ciljanim skupinama, zadobivanju povjerenja i kvalitetnom i stručnom pružanju socijalnih izvaninstitucijskih usluga. U okviru predavanja i radionice sudionici su dobili osnovne smjernice s kojim će se izazovima susretati u radu s osobama starije životne dobi i osobama s invaliditetom. Poseban naglasak stavljen je na razlikovanje pojedinih prava, ali i na specifičnosti ciljanih skupina, kao što su njihove kognitivne sposobnosti. Izuzetno je važno odabrati primjerene pristupe u radu s pojedinim kategorijama korisnika kako bi im omogućili samostalno razumijevanje razlika u pojedinim pravima i uslugama, a u cilju zaštite od negativnih i neželjenih posljedica te uz istovremeno pružanje osjećaja sigurnosti i izgradnju povjerenja.
U Republici Hrvatskoj, kao i u ostatku Europskih zemalja, prisutan je proces ubrzanog starenja stanovništva s visokim udjelom starog stanovništva. Kako bi adekvatno odgovorili na zadovoljavanje potreba starije populacije, ali i osoba s invaliditetom trend je i razvijanja specifičnih usluga za navedene ciljane skupine što kod istih može izazvati zbunjenost, osjećaj nesigurnosti stoga je izuzetno bitno znati prepoznati određene rizike i time odgovoriti na izazove s kojima se susreću pružatelji i primatelji socijalnih usluga. U cilju postizanja kvalitete života osoba starije životne dobi i osoba s invaliditetom, a time i saniranja ekonomskih, gospodarskih i demografskih posljedica u Hrvatskoj je prisutan trend razvijanja socijalnih usluga. Ne rijetko se događa da u moru informacija upravo ove ciljane skupine, na neki način ostaju zakinute za primanje pojedinih usluga zbog ne razumijevanja istih kao i razvijanja osjećaja straha i nesigurnosti da će ostati bez svoje imovine ili pojedinih prava. Upravo zbog toga istima je potrebno pristupiti na primjeren i adekvatan način. Pri promidžbi pojedinih socijalnih usluga potrebno je koristiti moderan pristup novih tehnoloških dostignuća kako bi se postigao što bolji učinak u što kraćem periodu.